Thursday, August 28, 2014

Etno Chic

Si do te ndiheshit nese sebashku me temperaturat e nxehta te veres, me te do tju vinte edhe ftesa per dasmen e rradhes? Deri ketu s'po pyes asnje gje te re, vertet? Po nqs deri ne ate moment ende nuk ishit mbushur me djerse nga dielli qe pjek cdo gje, tani vetem me ftesen ne dore djerset e rradhes fillojne te gufohen mbi balle e ti pyet veten “Po une c'te vesh ne dasem?!!”
Pasi edhe pse kur vijne ftesat e dasmave e ne nuk gjejme te shkruar nje “dressing code mood” ne te, ju garantoj qe gjeja e pare qe shihet sapo mberrin ne dasem pas nuses, eshte VESHJA. Ne momentin e pare nuk te intereson te shohesh kush eshte prezent aty, apelin e ben me vone, do te shohesh c'ka veshur kjo, ajo dhe mbi te gjitha ku ndodhesh ti ne gjithe kete spektrum, qe shpaloset para syve te ty tamam si ato mezet e dasmes!!!
Epo mire une ne moment qe mora ftesen ndihesha totalisht e humbur ne detin e djeresve te mia, po si gjithmone nuk u dorezova lehte pasi, a ka sfide te me sfidoje mua?!!! E kur behet fjale per veshje, dua apo s'dua une nje shkendije narcizismi gjithmone me thote se dal fitimtare..... Nese tashme jemi mesuar te shfletojme 1 reviste, hapim disa faqe interneti, apo thjesht ca foto ne social per te na dhene pak inspirim mbi c'ka te sjellim ne ato 2 momente hyrje te tapetit te kuq ne dasmen e rradhes, une mora vendimin ti fshija me nje dore (click) te gjitha tundimet dhe i thashe, vetes keshtu, sapo vura re qe nga cepi i dollapit kishte varur buzen nje fustan i zi me rendesen e xhubletes:
Jemi i vetmi vend qe kemi frike nga simbolet dhe traditat tona, duke i lene vetes hapsire ne rrugen e humbjes se IDENTITETIT!!!”.
Po une nuk jam as e humbur dhe as pa identitet....dhe ja ashtu si krejt rastesisht ketu nisi frymezimin fantazia ime. Sigurisht qe zgjedhja ime vinte vec si ngacmim nga forma e fustanit qe i perqasej formes dhe rendeses se xhubletes ndaj dhe zgjodha ta sjell kete te fundit me nje qeleshe (qe per fatin tim te keq s'ishte e Malesise se Madhe* sic do e pretendoja, ne respekt te vendit te origjines, por gjithesesi efekti qe pati kalonte cdo kufi dhe jo vetem), aty tek syte e mi shfaqej nje Shote Galica apo Nore e Kelmendit qe ma bente me sy ne endrrat e mia dhe une mendova qe nje aksesor i vecante si qeleshja te mbartej nga bukuria dhe fortesia e nje gersheti te gjate deri ne gjoks, fundja thelbi i dashurise nuk eshte ekuilibri ndermjet zemres dhe mendjes?!!

Tani qe
thoni ju mendoj se scoopi u realizua dhe qeleshja pas stepimit te pare beri xhiron neper tavolina dhe u fotografua me shume se vete nusja :)

Malesia madhe* - per kuriozitet e kishte te pashtypur majen e qeleshes pasi ne s'na kish shtypur turku :). Sa shume gjera meson vetem me nje ngacmim, mua ma thane ne dasem malesoret e mi :)

shkrimi u mundesua nga Alba Bici e cila u ofrua te mos vonohej posti i xhubletes 

Enjoy it dhe Thank You Alba :)
2 comments:

  1. Pika me e forte e veshjes: GERSHETI.
    Shume e bukur xhubleta, edhe pse shume me e lehte dhe e fresket se ajo e tradites tone :))

    ReplyDelete
  2. Estela,, kjo veshje me ka pelqyer shume :) shume fine, shume elegante...nje kombinim i vecante.

    ReplyDelete

Total Pageviews