Tuesday, October 7, 2014

October Fest

Oktoberfest eshte padyshim festa me madhe e popullore ne bote, qe festohet prej me shume se 200 vjetesh ne Bavari dhe per te katerten here ne Shqiperi, ne kuadrin e Tetorit gjerman, nga perfaqesues te bizneseve gjermane/ishtfolese.
Si fillim kjo feste ka nisur si festime popullore gjate dasmes se princit Ludwig dhe priceshes Theresia ne vitin 1810. Sot kjo feste vizitohet nga mesi i shtatorit deri ne fundjaven e pare te tetorit, nga me shume se 6 milion vizitore dhe lejohet te sherbehet vetem birre e prodhuar ne Mynih: si p.sh. Augustiner, Paulaner, Löwenbräu etc., te prodhuara sipas ligjit bavarez te prodhimit te birres (Reinheitsgebot) te vitit 1516: «Birre mund te quhet vetem produkti qe permban uje, maja, elb dhe lupolo». Pervec kostumit te birres Oktoberfest karakterizohet edhe nga veshjet karakteristike me kostume popullore Lederhose (pantallona lekure, per meshkujt) dhe Dirndl (veshje tipike per femrat)
Meqenese moderatori e kish respektuar deri ne detaj veshjen ne te ftuarve na mbetej te benim nje zgjedhje ose 100 % Dirndl per te cilen sna premtonte koha ,ose 50 % qe te merrnim nje boce nga shtepia ose hic % dhe te shkonim te shijonim Birren.
Kuptohet qe mikeshat e blogeres nder te cilat dhe gruaja e moderatorit zgjodhen opsionin 3 ca te me kape dora dmth dhe ca te me pelqeje mua,tani blogberes i binte pesha te ishte paaak ne teme.
Edhe pa boce te stisur prape une doja ta loadoja pak % e festes ne veshje qofte edhe me 20 apo 30.
Ndaj me gjithe arsenalin tim te veshjeve zgjodha kemishen e bardhe TICK dhe fundin si te fryre pak Baroque TICK dhe ca sheshka si te moderatorit pak a shume Tick Tack :)

Ok me pak hije prej Bavareze pa bocen tipike duket se te perzgjedhuren e nates e zgjodhi nje flutur ...
dhe nuk isha une.Ndoshta kish hyre mik Moderatori :)5 comments:

 1. Dasmen e bejne dasmoret! E nuk mund te jete ndryshe edhe me festat. Edhe pse kjo eshte nje feste jo domosdoshmerisht shqiptare, me muzike tipike bavareze, duke pire birra masive (ne gjermanisht Maß), me kapje dhe tundje krah per krah (Schunkeln) si ne tribunen karshi te qemal stafes, ku mblidhen Ultrasit e partizanit, apo Cunat e Tirones, atmosfera, edhe pse mjaft e ndezur, ende nuk po e kap dot temperaturen e napolonit apo te valles se kuksit!!! Mbase eshte dhe Birra gjermane, qe te perbashket me ate shqiptare ka vetem ngjyren dhe qe merr formen e enes ku e hedhim!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ne u kenaqem gjithsesi sepse ishim ne shoqeri te mire.
   Dhe nderkohe po bejme gati Dirndl-at per vitin tjeter e faqet e kuqe :)

   Delete
 2. As s'e ve ne dyshim; kete vit ishit thjesht ne fact finding mission!

  ReplyDelete
 3. Coolllll..... me pelq shme , festa, ti, outfiti jot, por sidomos kepucet... 😆.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Te falenderoj,dhe mbi te gjitha outfit i rehatshem.

   Delete

Total Pageviews