Monday, November 26, 2012

Under Pressure

Ishte supozuar qe postimi i sotem do ishte nje guide "how to dress for an interview" pra si te vishemi per nje interviste pune dhe most probably shkrimi do perfundoje si te mbash vendin e punes qe ke :)

Kisha mendur madje dhe keshillat te tipit
Zgjidhni nje veshje bardhe e zi pa shume ngjyra.
Zgjidhni taka por jo shume high dhe jo platform for God's sake
Nje krehje e thjeshte s'do ju bente keq
Jo shume aksesore pasi terheqin vemendjen dhe nuk do perqendrohen te ato qe po thoni.
Ne interviste shkoni me pantallona e jo funde po fustane do jeni me komod 
Jo shume grim pasi besoj ne intervista ka efekt negativ
Thonj njengjyresh apo french dhe gjatesi normale.
Qendrimi korrekt eshte me kembe te mbyllura dhe jo me duar te kryqezuara.

E nderkohe qe kisha pjekur dhe keshillat ne mendje mbetej shkrepja e fotove qe do i bashkangjitej shkrimit.Serish me fotografen zyrtare timen tashme, rreshqasim lehte per tek godina ngjitur e cila kish vene ne nje faqe te madhe te nderteses flamurin shqiptar.5 Shkrepje nder te cilat asnje shqiponjes dhe shikoj shoqen te shqetesuar aq sa me kontraktoi dhe mua e s'po me dilte asnje buzeqeshje per pozat e mia.
Kishin zbritur shefat "e saj" te pinin cigare. Ndoshta ju nuk e besoni po ishim si kartonat e femijeve kishim marre te dyja format e pemeve e nuk dukeshim fare madje dhe cantat i harruam ne shesh.Me vone nxituam t'i merrnim e ti fshinim poshte palltove te gjitha keto levizje me shpejtesi sketerre.
Pasi i thirrem mendjes qe nuk ishim as transapante e aq me pak sa nje kercell fidani te holla dolem ne shesh te burrave me armen e krimit ne dore dhe i buzeqeshem me ate zerin metalik te zene ne faj.
Ata si burra qe jane thithen me shume duhanin dhe i keputen nje "He i bete fotot ?!!"

Tani do thoni ju pse na lodhi kjo me kete histori po ja pra mire vendin e punes qe nuk e fitova po mos humbja dhe kete qe kisha :)
Dhe me kryesorja e gjithe historise ishte qe per asnje sekonde nuk kisha menduar qe Shefat ishin te shoqes PO UNE C'KISHA XHANEM QE FSHIHESHA !!!!


5 comments:

 1. Kemisha me pantallonat jane shume cool!
  xx

  ReplyDelete
 2. Te pakten keni nje ngjarje me te cilen do te qeshni perhere kur do e kujtoni :) Dhe misioni i veshjes eshte percjelle qarte, se bashku me keshillat shume te vlefshme. Ide shume e mire prej teje. Te uroj nje jave te mabre :)

  ReplyDelete
 3. Eshte gjithmone kenaqesi te lexosh postet e tua Estela, percjell shume pozitivitet ne to. Te perqafoj :)

  ReplyDelete
 4. Po tregoj një anekdodë (që e kam shumë për zemër), sa për të t‘ju përgjigjur pyetjes, se “pse fshiheshe ti?”. Të gjithë dimë, që struci fut kokën në rërë, kur i shfaqet një rrezik... Tani fillon anekdota: Na ishin një herë 2 struca duke ecur. Papritur iu shfaqet një rrezik i madh...Njëri nga strucat e fut kokën menjëherë në rërë. Tjetri pyet veten: “Po ky dreq ku iku, nga u zhduk...?” shpresoj ta kesh gjetur përsëri shoqen 

  ReplyDelete
 5. hahaha ca gallate.po shoqja e ka kryer detyren me se miri. ke dale shume bukur. si keto pant dua edhe une, megjithese me duhet te pres pranveren per t'i veshur.
  Eni

  ReplyDelete

Total Pageviews