Wednesday, November 13, 2013

Il Gusto

Epo te gjithe e dime qe Tutti i Gusti sono Giusti por kjo s'na pengon te kemi secili sistemin e vet te vleresimit te cdo gjeje qe shikojme apo shijojme.Se fundmi me liberalizimin e komunikimit ne nje nivel totalisht te paparashikuar me pare tashme e gjejme  veten te gjykuar nga shumekush dikush dhe askush.
Te qenit personazh publik por dhe blogere te ve detyrimisht ne shenjester te komenteve qofshin keto pozitive apo negative.Ajo qe me ben mua pershtypje ne fakt nuk jane komentet negative por reagimi ndaj tyreme nje gjuhe ndoshta akoma me te ashper.A nuk duhet pikerisht ne personazhet qe na ledhatohet sedra pas cdo komplimenti dhe nuk pertojme te falenderojme pafund,te jemi me elastik ndaj komenteve negative apo kritikave.A nuk mundemi ne te perpunojme pak caste cfare na eshte drejtuar dhe serish te falenderojme per komentin pavaresisht qe nuk jemi dakord me te.
Ne kete bote virtuale rrjetesh sociale dhe blogjesh ku komentet dhe "like"-t jane bere si shkundja e palltos se sekretarit te partise une sinqerisht do i isha mirenjohese cdo komenti qofte nen nje profil fallco,majfton te jete i vertete.
Dhe meqe ra fjala sikur keni rene pak ne qetesi kohet e fundit...


18 comments:

 1. E dashur Estel, e ndjek vazhdimisht blogun tend,pavaresisht se nuk te kam shkruar.Mua personalisht me pelqeje me shume pa i prere floket.Dhe kam vene re se,intensiteti i komenteve ka rene qe kur preve floket dhe ndryshove rrenjesisht stil.Te pakten keshtu me duket mua.. Une mendoj qe ti ke nje plus shume te madh ne stilin tend:argumenton cdo zgjedhje qe ben ne te veshur.
  Por ndonjehere sofistikohesh shume duke ndjekur tendencat me te fundit qe ne Shqiperi mezi pertypen fatkeqesisht,sofistikohesh ndoshta edhe ne terminologjine anglisht te rrobave,dhe kjo mbase i lodh apo i ben ndjekeset pak konfuze per te te komentuar. Besoj se ky eshte mendimi masiv,pastaj ka edhe shume te tjere qe qe ndjekin dhe frymezohen nga ty.. Me pelqejne shume kepucet e tua dhe aksesoret! Gjithsesi je shume e embel dhe e kujdesshme gjithmone ne ate qe percjell! xoxo

  ReplyDelete
  Replies
  1. Brown Sugar te falenderoj per analizen e gjate,nuk e kisha lidhur intensitetin e komenteve me ngjyren e flokeve dhe me duhet te pranoj qe modeli para ketij kishte me jete.Por une kisha nevoje per dicka tjeter ndaj do bejme pak durim sa te rriten,uroj qe ju te mos prisni aq gjate per te ndervepruar ne Blog me komente.Eshte shume e vertete qe perdor termin anglisht,por kete e bej me shume per t'ju ndihmuar ju per cfare po flas (me google translate nuk dalin perkthime qe me mbushin mendjen) por gjithashtu eshte per faktin qe me termat anglisht me pas mund te bej searche me thjesht ne online shopping,kjo eshte arsyeja e vetme dhe jo per ta nderlikuar.Une te falenderoj shume per komentin dhe qe ndjek blogun tim.

   Delete
  2. Te kuptova qarte..Une nuk doja te thoja qe intensiteti i komenteve eshte i lidhur me ngjyren e flokeve.Aspak.TI je shume simpatike dhe e kendshme sido qe ti mbash floket. Une doja te thoja qe ndoshta ndryshimi rrenjesor qe ti bere donte pak kohe per tu absorbuar nga syri i ndjekeseve.Sepse ti ke sjelle shume elemente te reja te te veshurit qe duan pak me shume kohe te mesohet syri.. Dihet qe gjerat e reja ne Shqiperi,hyjne me nje vit vonese! Kurse ti i ndjek tendencat ne kohe reale ashtu si neper bote nepermjet shoppingut online. Kete doja te thoja :qe je goxha perpara me tendencat qe sjell ,dhe mendoj se eshte ceshtje kohe per tu mesuar me stilin tend! te pergezoj!!!

   Delete
 2. nuk me pelqen bluza e gjere me fundin po ashtu te gjere...edhe canta nuk eshte e pershtatshme per ate veshje...dmth te gjitha gjerat qe ti ke veshur po ti marresh vec e vec jane shume te bukura...por te bera bashke nuk me pelqejne

  ReplyDelete
  Replies
  1. Bona menyra me e thjeshte per te veshur MIDI Cycle Skirts qe shqip prape sme vjen fjala e duhur ndoshta fundet veref ose menyra tradicionale eshte me bluzen e ngjitur qe kerkon nje fizik balerine nderkohe qe 2014 ka pikerisht si trend bluzat e ngrira te medha me fundet veref por dhe ato sirene,duken te papranueshme per momentin por me beso qe eshte vetem ceshtje kohe sa te mesohet syri.Canta u zgjodh posacerisht e zeze per te thyer kombinimin bardhe e blu dhe si nje opsion qe se fundmi po behet dhe me kepucen nuk duhet te jete gjithnje e kombinuar me pjesen tjeter.Perfect Match zakonisht revistat thone nuk eshte so Perfect.Une do sjell kombinime te tjera dhe shpresoj te ato ta pranosh me lehte fundin dhe bluzen te dyja te gjera. Dmth stili sot perkon me "Not so obvious Choices".Te falenderoj per komentet.

   Delete
  2. Mua me pelqen si e ka veshur Estela jo vetem se eshte tendence, por tregon nje stil me te lirshem, me frymemarrje dhe te vecante,,,Kjo e dallon sigurisht nga menyra standarte e veshjes qe qarkullon ne Tirane, Copy-paste..

   Delete
 3. oh une di vetem qe ne darke nuk fle pa pare postimin e radhes dhe kur nuk kam mundesi ta shoh eshte gjeja e pare qe bej kur mberrij ne pune hahahah
  pervec ideve ne menyren e te veshurit me pelqen shume fisnikeria jote, percjell gjithnje sharm padiskutim :D. dhe si femer e kthej koken me shume qejf per te te pare ne rruge :D

  ReplyDelete
 4. Me pelqen blogu jot Estel per shume arsye, per veshjet e para! Vetem duke te ndjekur ty jam bere me e ndergjegjshme se cfare te shpenzoj per garderoben time, me pelqen stili jot dhe menyra e te shkruarit, humori ,autokritikat qe i ben vehtes por edhe termat e veshjeve anglisht jane sipas mendimit tim pjese e jotja, je origjinale, e thjeshte dhe me kembe ne toke.Ka veshje qe me pelqejne shume por edhe te tjera qe personalisht nuk do ti zgjidhja, rendesi ka qe ketu nuk na ofrohet perfektja ,por realja, ajo qe ne shohim e prekim cdo dite ne jetet tona, je shume ok per mua, vazhdo keshtu se je ne rruge te mbare dhe te falenderoj per kohen qe na kushton edhe ne mamave qe nuk e kemi guximin forcen apo edhe terezine per keto gjera. te pershendes! :)

  ReplyDelete
 5. Me super pelqejne fundet e tua nen gju dhe me shume akoma menyrat e ndryshme se si i kombinon

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jonki ju kisha paralajmeruar qe kete sezon do "duroni" fundet nen gju dhe pulovrat.Por me pelqen qe jemi te bombarduar me gjera te reja dhe asgje nuk behet e merzitshme ne kete aspekt.Flm per komentin.

   Delete
 6. Un ndonjehere pertoj te shkruaj por gjithmone ta bej LIKE apo jo postin qe duhet :P Persa i perket gjuhes qe perdoret neper blogje, nuk duhet te jeni ju elastike por ata qe shkruajne. I japin shume gojes dhe flasin vend e pa vend, per me teper e marrin per "Granted" (sme vjen ne mendje ne shqip) faktin qe ju shpalosni cdo veshje tuaj. Kjo gje nuk i jep te drejten askujt te flasi negativisht. Eshte tjeter gje te thuash "Estela, sot sme pelqen veshja" - sepse kjo eshte ceshtje gustoje dhe tjeter gje te thuash "Me je vesh si sorre" - ah e teprove tani. Kshu qe e dashur Estele, mos u mundo te jesh elastike por thjesht injorohi dhe vazhdo posto per te na kenaqur ne te tjereve qe vertet hyjme ne blogun tend per te pare dicka te bukur.

  PS: s'do ishte zgjedhja ime e bluzes me fundin. Te tregojne pak me te madhe :)

  ReplyDelete
 7. Nga eksperienca ne media pergjithesisht askush nuk i pranon kritikat. Nuk me ka rezultuar askush qe te kete thene X gazetar, media, a shtyp kishte te drejte kur me kritikoi per X gje. Dhe me e keqja nuk eshte se thjesht nuk e pranojne, por te habisin, cudisin zhgenjejne pafundesish me nje fjalor medioker, rrugaceror qe nxjerrin nga goja. Fjalor qe nuk e ka nje njeri pa shkolle dhe ti e degjon nga nje medemek i shkolluar dhe gjoja me integritet. Sa larg artistit te duket ky njeri. Per me teper te duket BOSH!
  Go Estela!

  ReplyDelete
 8. mendoj si Brown sugar qe jo te gjitha veshjet e tua arrin te na i perceptoje truri se je shume perpara me moden, por kjo qe ke sjelle ne kete post eshte thjesht fantastike. sikur te ishe pikture do te te perdorja ne kendin tim te relaksit. komplimenya

  ReplyDelete
 9. Per shqipen sdi cte them, duke pare qe un jam cope e cope x veten e ime, ty di te them qe shkruan sh sh mire, terminat ne anglisht mua sme shqetesojn aspak. Besoj qe ndrmi i lookut te flokeve nuk ka te thoj shume me ndjekejn e blogut, mua me plq shume ky looku me floket e erta, ai biondi me dukej shume si te gjithe, ky esht me i vecante.
  Cte te them un ty me shume, ti ke nje stil sh te vecante mos u tento nga moda, mundohu te rish unike si je, ke nje gusto te vecante, te kam thene qe x shume raste te cilesoj si jackline kenedy, ec keshtuuuu.
  Perqafime lulu.

  ReplyDelete
 10. Me vjen mire qe komenti i pare paska nxitur diskutime dhe rrahje mendimesh ! Kjo kishte ca kohe qe i kishte munguar blogut tend! Te uroj te besh postime gjithmone e me te bukura !

  ReplyDelete
 11. “There’s only one thing in life, and that’s the continual renewal of inspiration.” Diana Vreeland
  E mendoj e dashur se ti plotesisht e ke dhe shume here si piperi na frymezon edhe ne!!
  Shume here dhe per shume persona speci djeges djeg shume dhe s'ndiejne kenaqesine qe percjell dhe durimin qe do, por ata jetojne thjesht ne nje monotoni vazhdimesisht te merzitshme ku s'ka hapsire per inspirim e ndryshim.

  ReplyDelete

Total Pageviews