Thursday, June 20, 2013

Chic in Black

Me duhet te bashkohem dhe une me deklaraten e 77 vjecares Barbara Hulanicki  themelueses se BIBA-s e cila thote :
Femrat sot vishen shume keq sepse ndjekin moden.

Dhe deklarata vazhdon qe sot njerzit jane saq shume  te shqetesuar per te qene fashinable dhe per te ndjekur Must-et saqe nuk arrijne te perpunojne vete cfare mund te shkoje me kete apo ate.

Ok calm down Barbara this is not our case!
Po flas per ne shqiptaret pasi shumica prej nesh nuk e ka financiarisht te mundur te ndjekin must-et qe nderrojne cdo 3 muaj ndaj nese veshja vjen si performance e dobet pak por e sigurte nuk eshte nga fiksimi i ndjekses se modes.

Por nuk eshte as nga PAMUNDESIA
Atehere cfare eshte ???!!!

Mendoj se ndikim te madh kane Shembujt e Gabuar ( me kuptoni drejt Une nuk jam Shembulli i duhur per t'u ndjekur thjesht mendoj qe une NDJEK shembujt e duhur :)
Nese shkundemi sadopak nga komplekset e inferioritetit ne Femrat do shikojme qe do pranojme me kollaj veten dhe zgjedhjet do jene  me te natyrshme dhe me te befasueshme njekohsisht.
Don't be afraid of Cheap things that doesn't make you CHEAP :) sikurse nuk e ben te pasur nje njeri LEKET e babait apo MIKUT apo Armikut( qe shume shpesh mund te jesh vetja jote) makari :)


Ne fakt nuk e di cfare ndikon ne kete shijen e keqe qe rendom shohim ne rruge pasi a nuk ju ndodh shpesh te shikoni dike dhe te CUDITENI jo me zgjedhjen PO me faktin KU I KA GJETUR ato rroba (dhe mos guxoni te thoni te gabi sepse e njoh shume mire dhe ate :) dhe mund te besh mrekulli dhe me koken te thesi )

Ndaj keshilla qe mund te mos e ndiqni kuptohet eshte Mbeshtetuni ne Baziket apo zgjedhjet Klasike per te qene Rehat me veten nese nuk jeni te sigurte per Trendet qe na bombardojne.Dhe veshja e sotme e cila eshte dhe veshja me e papershtatme per vapen e ketyre diteve eshte zgjedhja perfekte per njerzit qe duan te japin imazhin e nje personi shik qe nuk ja ndjen as per vapen as per ate qe ndodh perreth dhe as per veshjen.
Total black look jane gjithnje nje zgjedhje e guximshme per te rene ne sy me klas ndaj nje pantallon serioz me shiritin e lekures me kemishen e zeze dhe scarpina te zeza ,vjen akoma me i plote me 2 cantat e personit shume te ngarkuar :) si puna ime dmth .
Statement Necklace qe mund te ishte dhe J Crew (pasi nga ai eshte inspiruar) i jep driten e munguar.

Nese vendosni te visheni me te zeza duhet te jeni te krehur te sapo krehur ne fakt :) dhe sigurisht s'mund te mos keni dhe syzet e zeza per kete look Vip-ash chic :)

Hope you like it.


7 comments:

 1. Sot m`ka pelqy shkrimi shum,ti si gjithmone,yll e bukur:)

  ReplyDelete
 2. Beautiful my darling... love to see you outfits...

  ReplyDelete
 3. Black at summer days....e gucimshme...do kesh qene ne kondicioner tere diten.

  ReplyDelete
 4. A nuk mendon Estel qe ne jete duhet praktikuar pak me teper shprehja pyet 100 vete dhe bej si di vete?!!!
  Nese ne do te niseshim thjesht me NDIENJEN e MIRE dhe DASHURINE PER VETEN, ne te qene te bukura dhe te hijshme s'ka Barbara Hulanicki apo Anna Wintour o kushdo qofte tjeter qe te dale e te na kritikoje me shprehjet e tyre.....qe me thene te drejten lene per te deshiruar (mendim personal).
  Mendoj se gjithcka klasike dhe me shije te holle per te bukuren s'e ka shpikur asnje nga keto apo ato zonjat, por thjesht ka ardhur nga edukata e mire qe femrat kishin per t'u kujdesur mbi veten e nese nje menyre jetese e sotme moderne dhe kontemporane na ka larguar nga ky kujdes, atehere (mendoj une gjithmone personal mendimi eeee) duhet te perpiqemi te shikojme me teper tek kujde(the)si mbi veten.
  Tani te kthehemi pak tek outifit, pershkrimin e ke bere vete dhe s'kam c'te zgjas me shume une ne komente, po thjesht dua te te bej komplimentat e mia per kepucet. Do ti shoh ne enderr gjithe naten une sot ato!!!!

  ReplyDelete
 5. Modeli flokëve, varësja & ngjyra e buzëve = très chic! :)

  Mua gjithmonë më pëlqen e zeza, në çdo stinë, komplimenta edhe për këtë zgjedhje Estela.

  xoxo N.

  ReplyDelete
 6. Kam lexuar ne shume revista qe ngjyra e zeze eshte "IN" kete periudhe

  http://beautyenxhi.blogspot.com/

  ReplyDelete

Total Pageviews