Monday, May 27, 2013

Cut-out Boots & Mirrored Sunglasses

Atehere kur mendojme qe jemi avangard dhe kemi zbuluar apo sjellim nje trend ,po ne te njejtin moment kuptojme qe dikush tjeter e ka zbuluar apo veshur para nesh.Apo mos te themi qe e njejta vlen edhe per Krijimin,ne momentin qe dikush shet dicka si krijim te tijin origjinal del qe kane ekzistuar dhe 25 variante shume te ngjashme me te shume kohe para se Krijuesit ti kete lindur ideja apo nevoja per te.
E ne fakt per origjinalitetin e gjerave apo dhe per kopjimin e tyre ka debate pafund dhe shtepia e cila ka qene me e perfshira ne to mbetet Balenciaga e cila padiskutim mbetet shtepia me avangarde e gjithe trendeve te modes,madje eshte aq perpara sa dhe emrat qe ne njohim si me te mirenjohur Della Renta apo Dior jane direkt te ndikuar nga cdo krijim i Balenciages.
Kjo ndodh pasi Balenciaga nuk pret nuk sheh nuk ndikohet cfare ka perreth thjesht ben ate qe ndjen pa njohur limite ,e dallueshme per format skulpturale te veshjeve dhe te kepuceve stilimet e kesaj shtepie qe prej 1920 kane qene te paimagjinueshme aq sa ne vitet e Luftes se II Boterore udhetohej ne Paris vetem per te pare koleksionet e kesaj shtepie (ne kushte lufte e mendoni???!!!)

E ndersa tashme shikohen ne cdo blog Summer Boots me Cut -Out te Balenciages me keqardhje duhet tju njoftoj qe shtepia i ka prezantuar ne 2011 dhe duheshin plot 2 vjet qe ne ti studionin ti vezhgonin ti njihnim qe  me pas te dashuroheshim dhe ti jetonim.
Sigurisht une Balenciagat 1,200 Paund mundem vetem ti enderroj dhe ti shikoj ne blogjet e bashkevuajteseve si une :) por kjo nuk me pengon te zgjedh Cut-out Boots te Asos :) te cilat sjellin ndjesine e ngjashme te dickaje te ndaluar te dickaje te pakonsumuar te dickaje te pajetuar.
Ndaj une sot me Fustanin me prerjen qe edhe pse une e kam pare te Chloe si prerje padiskutim qe e ka shpikur dikush para Chloes dhe per kete s'kam dyshime,dhe me syzet e reja te Carrera-s Carrera 6000 qe per te qene ne nje linje me temen e sotme jane dhe Repilka e sakte e versionit te vitit 1990 apo rikthim i te njejtit model thene ndryshe.

Ndaj nese sot nuk mund te jemi Origjinale ne cdo detaj,uroj te mund  te jemi origjinal ne sjellje dhe ndjenja :) pasi ato jane te vetmet imitime te pakaperdishme dhe te shemtuara qe ta shpifin :) qe s'do donim ti shikonim
Te tjerat ... jane OK :)


9 comments:

 1. pike se pari i kembet si trungje me mire mbuloji. Se dyti mos na be si dijetare kot me kete balenciagen. Outfiti nuk me pelqen fare, keto kepuce-cizme-sandale mund te jene dhe avant-garde e te vecanta, po jo gjithnje e vecanta eshte e bukur. Ne piek te vapes kushedi si te qelben kembet

  ReplyDelete
 2. ah desha te shtoj qe ke fytyre shume te bukur, nuk e valorizon fare me kete ngjyre flokesh. Nje blog mode duhet te jete inspirim per te tjeret, ti je krejt e kunderta

  ReplyDelete
 3. Ne pritje te kembeve te majlindes si balerine, po te them qe ne tr sot s'ka qene fare vape.
  Estela, thnx dhe per leksionin per Balenciagen se une tani mesova per trendin e ri... apo te vjeter :)
  Outfiti shume I bukur per njerez normal si ne.

  ReplyDelete
 4. Ne pritje te kembeve te majlindes si balerine, po te them qe ne tr sot s'ka qene fare vape.
  Estela, thnx dhe per leksionin per Balenciagen se une tani mesova per trendin e ri... apo te vjeter :)
  Outfiti shume I bukur per njerez normal si ne.

  ReplyDelete
 5. Personalisht me pelqeu shume kjo veshja, pak ne rock, qe une e pelqej shume:)))
  Yll fare:))

  ReplyDelete
 6. Kepucet sandale ishin nje mrekulli,trend i bukur flm per sugjerimin ,e adhurova.Gjthsh dhe syzen me pelqyen shume. Te perqafoj.

  ReplyDelete
 7. Sa keqardhje ndjeva kur pashe komentin e Majlindes. Ajo qe ti nuk po shikon Majlinda, eshte fakti qe Estela e ka pranuar dhe e pelqen trupin ashtu sic e ka, pavaresisht nga parametrat e tu. Asgje e keqe nuk vjen nga te qenurit konfidente. Perkundrazi, eshte gjeja me e bukur dhe e pershtatshme qe mund te veshesh, sidomos si femer qe je.
  Mua me pelqen qe veshjet ne blogun tend nuk jane te parashikueshme dhe te zakonshme, Estela. Edhe kur jane gjera qe une nuk do i vishja per veten time, vleresoj faktin qe ty te ka shkuar mendja te eksperimentosh me ato qe te tjeret i anashkalojne. Keep it up :)

  ReplyDelete
 8. Estela ti je inspirim, me veshjet po e po, por sddomos me tipin tend. Ke guxim, shije, ke besim ne vetvete, je gjithkone ndryshe, ngjall kuriozitet etj etj do me? :p kjo veshja me pelqen shume dhe info qe ke dhene shume interesant :)

  ReplyDelete
 9. Pa komente si keto te kesaj zonjes nuk do shtyhej ,keshtu qe mos i jepni rendesi fare. Estela,floket me vije anash te embelsojne shume,kepucet qenkan llahtar fare (yllll!!) dhe vathet shume te bukur.Fustanin do e kisha preferuar me ekstraVagant,me nje prerje asimetrike dhe me te ngushte.Je rinovuar krejtesisht: You Rock!

  ReplyDelete

Total Pageviews