Thursday, September 12, 2013

Fall for Flats

Tashme mund te themi zyrtarisht Mireserdhe Vjeshte.
E ndersa stinen nderrohen te gjitha gjendemi para garderobes e cila nuk na i permbush pritshmerite per sezonin e ri dhe ketu fillon gjithcka nga e para.
Cfare te vesh? Apo aq me mire cfare te blej?

Propozimi im i pare eshte Creepers apo thene shqip nuk eshte se ja di perkthimin por me dashamiresi do thoja kepuce burrash apo plakash sic tha im shoq.Sigurisht qe ky perkufuzim i thate dhe injorant nuk i vjen as perafer pershkrimit te ketij artikulli ne dukje te ri.
Pasi origjina e tyre vjen qe nga Lufta e II Boterore e me pas ish ushtaret e gjeten veten duke i perdorur dhe nen dritat e Londres derisa u kthye ne signature te stilit Teddy Boys ne vitet 50 per te ardhe ne nje version te rifreskuar ne  2013.
Shquhen per nje sholle me e trashe se normalja dhe te mbullura para, ne versionin klasik kamosh me lidhese ose ne versionin modern lekure me mberthecke metalike.

Per te qene ne linje me creepersat e dashur zgjodha nje "bomber dress" edhe per kete do ju flas me gjate ne nje post tjeter.Deri atehere ju me thoni nese do Fall-ni dhe ju apo do permbaheni?8 comments:

 1. love your shoes and tweed coat:)
  please visit me in free time:)
  http://mesmerize87.blogspot.com/

  ReplyDelete
 2. fantastike, pikerisht sot bleva dica te ngjashme si kepucet e tua, jan fantastike e me plq shume, vetem se dy persona nje i klasifikoi si kepuce burrash, tjetri me pantallona jan mire me funde te tegojn kemben e madhe :(

  pfffffffffff je perfekte, neser do ti vesh me fund!!!!!!!!!

  xoxo lulu.

  ReplyDelete
 3. thnx per idene, harrova te thosha,qe kush ka gusto nuk ka nevoj per marka shume te medha per tu dukur "in" je shembull per kedo qe do te shpenzoj pak e te vishet mire.

  ReplyDelete
 4. "Let's Talk Creepers: Would You Wear Them?" Ky ishte titulli i një artikulli në Marie Claire para disa muajsh. Lexueset në faqen online shkruanin pooo dhe jooo, sipas preferencave. Mbizotëronin përgjigjet që mamat dhe gjyshet e tyre ishin IN, sepse kishin nga 2-3 palë creepersa në dollap :D Unë nuk komentova atje, por po shkruaj këtu: JO! :)

  Nuk më pëlqyen kur i pashë tek Prada 2011, as tek Karl Lagerfeld apo Chanel këtë vit. Mund të jenë të rehatshme por jo për mua.
  Creepers-at janë këpucët klasike që do vishen edhe pas 100 vjetësh. Por jo për këdo.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nastila me shume info per cilen kategori mendon se nuk jane te pershtatshme creepersat se i beme si krepat ? Kur thua Jo cfare nenkupton pse jo se duan nje stil tjeter dhe ne te veshur apo sepse nuk i pelqen personalisht apo ku di une. Jam kurioze te di opinionin tend?

   Delete
 5. Nuk më pëlqejnë mua personalisht :)
  Jam tipi që i dua këpucët elegante, edhe kur ato janë sheshka. Creepersat,nisur edhe nga vetë emri, më duken shumë të shëmtuara për këmbët femërore. Sorry girl!
  Mënyra si kombinohen me veshjen është çështje tjetër. Nuk më pëlqejnë as creepersat as birkenstoc-et, të cilat janë shumë në modë gjithashtu. Dhe arsyeja mbetet e njëjtë-s'kanë elegancë.

  Të vetmet creepersa që më tërhoqën shikimin ishin një palë Kerrang Eva Brothel , ngjyrë floriri me kapëse metalike dhe me bazament të zi. Por pas 2 minutash thashë: nuk i dua,nuk i dua,s'janë për mua,s'janë për mua, lol

  Shikoji këtu :

  http://www.lyst.com/shoes/topshop-kerrang-eva-brothel-creepers-gold/

  -shpresoj t'i blesh, sepse do doja vërtet ti shikoja si duken dhe të kombinuara nga ty, s'kanë si të duken keq.
  Hugs!

  ReplyDelete
 6. oh... i could wear this....like a dress like a coat, with jeans and without...open with belt, closed with belt, and just like u did here....love it love it....
  ps oh and i so in love with Tirana

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ginta thanks for the comment and i am so glad you love my City :)Where are you from if i may ask.

   Delete

Total Pageviews